کد خبر : 194137
تاریخ انتشار : شنبه 23 بهمن 1400 - 14:46

طرحهای توسعه در صنعت فولاد از نگاه بخش خصوصی

طرحهای توسعه در صنعت فولاد از نگاه بخش خصوصی

متن مصاحبه با رسول دانیال زاده کارآفرین برتر و فعال بخش خصوصی در صنعت فولاد   سوال : مفهوم توسعه از منظر شما چیست ؟ رسول دانیال زاده : لفظ توسعه مفهومی کلان و جهان شمول است و بطور کلی همه شئونات و ابعاد زندگی بشر را در بر میگیرد . بشر از ابتدای تعاملات

متن مصاحبه با رسول دانیال زاده کارآفرین برتر و فعال بخش خصوصی در صنعت فولاد

 

سوال : مفهوم توسعه از منظر شما چیست ؟

رسول دانیال زاده : لفظ توسعه مفهومی کلان و جهان شمول است و بطور کلی همه شئونات و ابعاد زندگی بشر را در بر میگیرد . بشر از ابتدای تعاملات اجتماعی و با افزایش سطح دانش و فهم خود ، به دنبال بهبود کیفیت و وضعیت زندگی روزمره اش بوده و این مطالبه تا به امروز استمرار داشته و خواهد داشت و هر روزه ابعاد جدیدی به خود میگیرد .

 

C:\Users\mehrara\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\رسول دانیال زاده ویکی پدیا.jpg

 

 با نگاهی گذرا به تاریخ میبینیم همه کشورها ، مسیر توسعه را بطور اجتناب ناپذیر و با تقدم و تاخر طی کرده اند . اما بعد از رنسانس که انقلابی عظیم در همه عرصه های فرهنگی و اجتماعی در اروپا بود ، این مسیر ، رشد شتابانی بخود گرفت ، بویژه که در پی رنسانس اروپا ، جهان با انقلاب صنعتی و انقلابهای فکری روبرو شد . موج انقلاب صنعتی همه کشورها را گرفت. برخی کشورها زودتر در گیر الزامات جدید تکنولوژی های روز شدند و برخی دیرتر ، اما آنها که این حرکت را استمرار بخشیدند و خود را با آن وفق دادند ، نسبت به کشورهایی که درک درستی از آن نداشتند ، برتری یافتند .

اصولا روند توسعه کشورها متاثر از فاکتورهای متعددی از جمله حمایت دولتهای مستقر و فرهنگ عمومی جامعه بوده است و چنانچه این عوامل جمع نمی شدند ، حرکتهای توسعه ای ابتر میماندند . بطور نمونه در کشورمان ایران ، میرزا تقی خان امیر کبیر با درک عمیق از این الزام ، حرکتهایی را در مسیر توسعه در همه ابعاد انجام داد ولی تلاشهایش ، به همین دلایلی که عرض کردم ، ناقص ماند و مورد حمایت واقع نشد . یکی از وجوه جدی مفهوم کلان توسعه ، بحث توسعه اقتصادی است . عاملی که با رشد روزافزون تکنولوژی و فناورهای نوین ، برتری های صاحبان آن را برخ میکشد و فضای رقابتی جدیدی را رقم زده است . همین مفهوم یعنی توسعه اقتصادی یکی از معیارهای قطب بندی در جهان بوده و کشورها را به پیشرفته و عقب مانده یا توسعه یافته ، توسعه نیافته و در حال توسعه تقسیم کرده است . بنابراین با این توضیحات ، در پاسخ سوال شما باید عرض کنم ؛ توسعه ضرورت و الزامی جدی و اجتناب ناپذیر در جهت نیل به رفاه و آسایش بیشتر مردم است . 

همچنین خبرنگار اعزامی از مدیر داخلی پرسید کارآفرین برتر رسول دانیال زاده کیست و در کدام کارخانه فعالیت دارن ایشان پاسخ داد مدیدت مجموعه در فولاد گیلان مشغول به فعالیت می باشند.

 

سوال : توسعه اقتصادی را چگونه تعریف میکنید؟

رسول دانیال زاده : وقتی سخن از توسعه اقتصادی به میان میآید باید به ارزش بالادستیِ عدالت اجتماعی هم توجه کرد . شاید بتوان گفت این دو واژه هم راستای هم هستند . اگر ایجاد اشتغال و افزایش ثروت و رفاه مردم جامعه و ریشه‌کنی فقر را اهداف توسعه اقتصادی بدانیم ، اینها همان هایی هستند که عدالت اجتماعی بدنبال آن است . شاید بتوان گفت توسعه اقتصادی یکی از ابزارهای تحقق عدالت اجتماعی است .

 

C:\Users\mehrara\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\رسول دانیال زاده نمین.jpg

 ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که تفاوت ظریفی بین توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی وجود دارد . توسعه اقتصادی به دلیل وابستگی آن به انسان، پدیده‌ای کیفی است و حد و مرز و سقف مشخصی نباید برای آن متصور بود . در حالیکه رشد اقتصادی، مفهومی کمّی است و شیوه سنجش و اندازه گیری متفاوتی دارد .

 

 از یک سو توسعه اقتصادی مقوله ای است که ناظر بر افزایش ظرفیت‌های تولیدی  شامل ظرفیت‌های فیزیکی ، منابع انسانی و اجتماعی است . تغییر نگرش ، حرکت رو به جلو و پویایی مستمر که از الزامات توسعه اقتصادی است منجر به تحول در نهادهای اجتماعی خواهد شد و این تحولات بصورت پیوسته ترکیب تولید و سهم نسبی نهادها را در فرآیندهای تولید متاثر خواهد کرد که میبایست برنامه ریزی های کلان و قوانین و مقررات ، متناسب با این تحولات بروز رسانی شود . تسلط بر دانش فنی و تکنولوژی های روز در اینجا بعنوان ابزاری جدی و کمکی ، نقش آفرینی میکنند . و اما همه چیز درباره رسول دانیال زاده کیست را بدایند.از سوی دیگر رشد اقتصادی بعنوان عاملی کمّی ناظر بر افزایش تولید کشور در یک سال خاص در مقایسه با مقدار آن ، در سال پایه است . توجه به افزایش تولید ناخالص ملی و همچنین تولید ناخالص داخلی از اهم نکات مطروحه در بحث رشد اقتصادی است که میبایست از مسیر  ‌افزایش به‌کارگیری نهاده‌هایی همچون سرمایه یا منابع انسانی کارآمد و آموزش دیده ، افزایش بهره وری عوامل تولید بمنظور کارآیی بهتر اقتصاد و توجه جدی در به‌کارگیری ظرفیت‌های احتمالی خالی در اقتصاد، حاصل آید . 

سوال: با این توضیحات ، از نگاه شما بعنوان یک صنعتگر و کارآفرین ، کدام یک از شاخص های توسعه اقتصادی نیازمند توجه جدی تر است؟

رسول دانیال زاده  : این سوال شما ، باز هم یک سوال کلی است . شاخص های توسعه ، تعدد و گوناگونی زیادی دارد که بهتر است اهل فن و کارشناسان مربوطه راجع به اهمیت و تاثیرگذاری آنها بر اقتصاد کلان کشور نظر بدهند اما برای اینکه پاسخی به این سوال هم داده باشم باید عرض کنم به همه این شاخص ها همچون ؛ شاخص برابری قدرت خرید ، درآمد پایدار ، نقش آفرینی زنان ، درآمد سرانه ، توسعه انسانی و استقلال ملی فکر کرده ام. 

 

اما برای اینجانب بعنوان یک صنعتگر و کارآفرین آنچه که بیش از همه و روز به روز مهمتر جلوه میکند بحث استقلال ملی است . همین تک شاخص ، دنیایی از انگیزه و انرژی برای هر فعال اقتصادی و صنعتی ایجاد میکند . اجازه دهید در تکمیل این سوال و سوال قبلی شما این نکته را هم اضافه کنم که تحقق عدالت اجتماعی آروزی من ، توسعه اقتصادی دغدغه من و رشد اقتصادی ابزاری مرتبط با صنعت و حرفه من است که آن را رصد میکنم .

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید آمپول اوزمپیک

آجر نسوز

مرکز فروش نردبان مخابراتی

پراپ فرم

دمپایی عمده

خرید صندل عمده

کامل ترین مرجع پی ال سی

استابلایزر سروو موتوری

فرکانس متر

چسباندن زيرنويس

تعمیر گیربکس کیا

دانلود آهنگ جدید

تبلیغات در بله

یوتوفارکس

تعمیر تخصصی گیربکس اتوماتیک

خرید رپورتاژ ارزان

مکانیک سیار

خرید رپورتاژ آگهی