کد خبر : 158016
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 دی 1400 - 14:15

لیست کاملی از اولین تا بهترین هوانوردان جهان در قاصدک۲۴

لیست کاملی از اولین تا بهترین هوانوردان جهان در قاصدک۲۴

بی‌تردید در تحقق رویای پرواز افراد زیادی دست به تلاش های گوناگون زدند تا امروزه ما بتوانیم به آسانی به فرودگاه امام خمینی رفته و به شهرها یا حتی کشورهای مختلف پرواز کنیم. چرا که در گذشته نه تنها سفرهای هوایی برای مردم دنیا رویایی غیرممکن بود بلکه حتی تجربه یک پرواز دلچسب آرزویی دور برای آنان

بی‌تردید در تحقق رویای پرواز افراد زیادی دست به تلاش های گوناگون زدند تا امروزه ما بتوانیم به آسانی به فرودگاه امام خمینی رفته و به شهرها یا حتی کشورهای مختلف پرواز کنیم. چرا که در گذشته نه تنها سفرهای هوایی برای مردم دنیا رویایی غیرممکن بود بلکه حتی تجربه یک پرواز دلچسب آرزویی دور برای آنان به شمار می رفت. لذا در تاریخ هوانوردی و از زمانی که بشر برای تحقق رویای پرواز خود، دست به تلاش زد، نام های زیادی به این عرصه حیات بخشیده اند. هوانوردانی که نامشان به دلایل مختلف از پروازهای سریع تا پروازهای طولانی بی وقفه به دور جهان برجسته شده است. ما نیز در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین خلبانان، اولین و مشهورترین هوانوردان، فضانوردان و… آشنا کنیم. پس در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید تا شما را به سفری پرپیچ و خم در تاریخ پرواز ببریم.

ژان فرانکوئیس پیلاتره دی رویزر و برادران مونت گلفایر (۱۷۵۴-۱۷۸۵)

تعیین این موضوع که نخستین انسانی که پرواز کرد، چه کسی بود، امری دشوار است. به باور برخی، این فرد یک مسلمان اسپانیایی به نام عباس فیرناس بود که در نیمه قرن نهم میلادی یک گلایدر را بر فراز برجی در کوردوبای اسپانیا به پرواز درآورد. به عقیده برخی دیگر نیز این افتخار از آنِ یک راهب مسیحی به نام اِیلمِر از منطقه مالمِسبوری بود که در قرن یازدهم هجری یک گلایدر را از بالای کلیسایی به پرواز درآورد. هیچ یک از این ادعاها تا کنون به اثبات نرسیده و همچنان این سئوال باقی می ماند که چه کسی نخستین بار بال به آسمان گشود؟

اگرچه تقریبا بیشتر مورخان اطمینان دارند که نخستین هوانورد عصر مدرن یک مرد فرانسوی به نام ژان فرانکوئیس پیلاتره دی رویزر است که به خاطر پرواز با یک بالون بر فراز پاریس در نوامبر ۱۷۸۳ به شهرت رسید. شاید اندکی گیج کننده به نظر برسد اما اولین هوانوردی که پرواز با بالون را تجربه کرد، پیلاتره نبوده است. در حقیقت پیلاتره این کار را پس از یک مرد فرانسوی دیگر به نام مونت گلفایر انجام داد؛ یکی از دو برادری که در اصل بالون پیلاتر را طراحی کرد.

لوئیس بلریوت (۱۸۷۲-۱۹۳۶)

نقش بلریوت برای فرانسه مانند نقش برادران رایت برای آمریکاست. هر چند که بلریوت چیزی بیشتر از یک خلبان با چند شروع پرافتخار در رزومه خود بود؛ او یک طراح و مهندس درجه اول هم بود. بلریوت که پیشتر به خاطر طراحی چراغ های جلوی ماشین به شهرت رسیده بود، از سود حاصل از این کار برای تأمین بودجه تلاش هایش برای ساخت نخستین هواپیمایی با سرنشین استفاده کرد. هر چند که وی نتوانست زودتر از برادران رایت پرواز کند، اولین کسی بود که در اروپا پرواز کرد.

جالب ترین نکته در مورد بلریوت این بود که او در سال ۱۹۰۹، نام خود را به عنوان نخستین کسی ثبت کرد که بر فراز کانال انگلیس به پرواز درآمد. پروازی که به خاطر شرایط بد جوی و نبود تکنولوژی های پیشرفته، به عنوان یکی از خطرناک ترین پروازهای تاریخ هم ثبت شد. بلریوت سپس در سال ۱۹۳۶ شروع به ساخت یک هواپیما برای فرانسه کرد؛ کاری که او را به یکی پیشگامان طراحی هواپیما تبدیل کرد.

آملیا ارهارت (۱۸۹۷-۱۹۳۷)

هیچ هوانورد زنی در تاریخ به شهرت لیدی لیندی نیست؛ آملیا ارنهارت که به خاطر دستاوردهای مشابه و نیز شباهت فیزیکی اش به چارلز لیندبرگ؛ هوانورد مشهور؛ به این نام معروف شده بود. بی تردید ارنهارت نه نخستین فضانورد زن تاریخ بود و نه حتی بهترین خلبان زن زمان خود. شهرت او بیشتر به این خاطر بود که وی نخستین زنی بود که به تنهایی بر فراز آتلانتیک در سال ۱۹۳۲ پرواز کرد. به علاوه پرواز بدون توقف او در سال ۱۹۳۵ از هونولولو به اوکلند نام او را به شهرت رساند.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

نام ارنهارت با آخرین پرواز او به یک افسانه تبدیل شد. ارنهارت و همراه او، فرد نونان، در حال تلاش برای سفر به دور جهان در سال ۱۹۳۷ جایی بر فراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره هاولند ناپدید شده و هرگز دیده نشد. مرگی که نام او را بیشتر از زمان حیاتش در عرصه هوانوردی برجسته کرد.

چارلز لیندبرگ (۱۹۰۲-۱۹۷۴)

بی تردید هیچ هوانوردی در تاریخ به نامداری لیندی خوش شانس نیست؛ نخستین مردی که در سال ۱۹۲۷ با پرواز از نیویورک به پاریس به تنهایی از فراز اقیانوس اطلس عبور کرد. لیندبرگ یکی از مخالفان سرسخت ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم بود اما پس از حمله به بندر پرل هاربور به یکی از حامیان جنگ تبدیل شد و حتی در بیش از ۵۰ مأموریت جنگی بر فراز اقیانوس اطلس نیز حاضر شد. یکی از افتخارات لیندبرگ را سرنگون کردن یک هواپیمای ژاپنی در نزدیکی جزیره کِرام در سال ۱۹۴۴ می دانند.
لیندبرگ در سال های آخر عمرش به یک فعال دو آتشه محیط زیست تبدیل شد و همزمان نیز یکی از عاشقان تکنولوژی باقی ماند. وی در سال ۱۹۶۷ مقاله ای در مجله لایف نوشت و حاصل تجربیات خود را در یک جمله خلاصه کرد: آینده بشر بستگی به توانایی ما برای ترکیب دانش علم با خرد وحشی دارد.

 

بارون مانفرد وون ریخت هوون (۱۸۹۲-۱۹۱۸)

بارون مانفرد که به واسطه رنگ قرمز هواپیمای فوکر سه بال خود به نام بارون سرخ شناخته شده بود، مشهورترین جنگجوی آلمانی جنگ جهانی اول بود. مانفرد شهرت خود را به خاطر سرنگون کردن هواپیماهای بیشمار بر فراز فرانسه قبل از مرگش کسب کرده بود؛ شهرتی که امروز نیز درست به اندازه یک قرن پیش پابرجاست. اما آنچه نام او را بر سر زبان ها انداخت، نه مهارتش در پرواز بلکه مهارت خارق العاده اش در تیراندازی بود.

جان گلن (۱۹۲۱-تا کنون)

به غیر از نیل آرمسترانگ هیچ فضانوردی شهرت جان گلن را کسب نکرده است. مردی اهل اوهایوی آمریکا و خلبان جنگی ای که بعدها به فضا نورد و سناتور تبدیل شد. اما شهرت جان گلن از کجا آمد؟ گلن نه نخستین انسانی بود که نامش در عرصه فضانوردی درخشید (چنانچه یوری گاگارین بود) و نه حتی نخستین فضانورد آمریکایی (چنانچه آلن شپرد بود). او حتی تا زمانی که برای نخستین بار به عنوان یک مسافر سوار بر شاتل فضایی دیسکاوری در سال ۱۹۹۸ به فضا سفر کرد، هرگز قدم به فضا نگذاشته بود. بعد از این سفر بود که گلن در ۷۷ سالگی به عنوان پیرترین فردی که به فضا پرواز کرده بود، به شهرت رسید.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

جان گلن نخستین آمریکایی بود که به دور زمین پرواز کرد و این کار را ۳ بار پیاپی در مدت زمان ۵ ساعت در فوریه ۱۹۶۲ انجام داد. هر چند کار گلن امروزه چیز شگفت انگیزی تلقی نمی شود، در زمان خود یک دستاورد مهم به شمار می رفتف به خصوص وقتی هیچ اطمینانی از منفجر نشدن شاتل وجود نداشت.

چاک یگر (۱۹۲۳-تا کنون)

در عرصه هوانوردی تنها شمار اندکی از شهامت کافی برای ایفای نقش یک خلبان آزمایشی به ویژه در سال های ۴۰ و ۵۰ میلادی برخوردار بودند. اما چاک یگر نخستین کسی بود که با سرعت مافوق صوت در سال ۱۹۴۷ پرواز کرد. هر چند از نگاه برخی این امر دستاورد چندانی به حساب نمی آید، یادآوری این موضوع که پیش از او، چندین نفر در تلاش برای انجام این کار جان خود را از دست داده بودند، بر اهمیت کار او می افزاید. جالب تر اینکه یگر توانست این کار را با دو دنده شکسته انجام دهد؛ حادثه ای که روز قبل از پرواز در اثر سقوط از اسب رخ داده بود. پس از این کار هم یگر به شکستن رکوردهای سرعت و ارتفاع ادامه داد. وی توانست نخستین آمریکایی ای لقب بگیرد که با یک فروند میگ ۱۵ ساخت شوروی بر فراز کره جنوبی پرواز کرده بود. (برگرفته از toptenz.net)

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

 جیمی دولیتل (۱۸۹۶-۱۹۹۳)

دولیتل که یک مخترع بود و در سال های دهه ۳۰ میلادی رکوردهای سرعت زیادی را در عرصه هوانوردی ثبت کرده بود، بیشتر به خاطر یک حمله هوایی به توکیو در سال ۱۹۴۲ شناخته شده است. دولیتل هدایت پرواز یکی از بمب افکن هایی را بر عهده داشت که عازم یک مأموریت یکطرفه به آسمان ژاپن بود. اگرچه این حمله خسارات مادی اندکی به ژاپنی ها وارد آورد، توانست روحیه آمریکایی ها را در روزهای تاریک جنگ جهانی دوم تقویت کند. پس از این حمله دولیتل نشان افتخار کنگره را نیز دریافت کرد. اگرچه حمله دولیتل مشهورترین دستاورد او بود، مهم ترین خدمت او به دنیای هوانوردی در دهه ۲۰ میلادی اتفاق افتاد. در این سال ها او به پیشرفت ابزارهای پروازی کمک کرد، ابداعی که امروزه نقش مهمی در ایمنی پروازها دارد.

اکنون به ادامه ی مطلب رسیدیم و قصد داریم شما را با قاصدک۲۴ یکی از محبوب ترین آژانس های گردشگری آشنا کنیم. شما در قاصدک۲۴ همانند علی بابا و مستر بلیط می توانید بلیط های مسافرتی خود را مانند بلیط هواپیما ارزان و چارتری، بلیط قطار رجا و فدک، بلیط اتوبوس و… خریداری کنید. همچنین می توانید از این سایت در کمترین زمان ممکن برای رزرو هتل و خرید بیمه مسافرتی استفاده کنید. تمامی قیمت‌ بلیط های گفته شده به همراه تاریخ های پرواز آن ها و همچنین قیمت رزرو هتل و حتی امکانات هرکدام برای شما در سایت ارائه شده است تا انتخابی آسان و حساب شده داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که قاصدک۲۴ فرصتی برای خرید تورهای گردشگری متنوع و بیشماری را نیز فراهم کرده است و شما می توانید تور دلخواه خود را مانند تور کیش ارزان، تور استانبول لحظه آخری، تور دبی و سایر مقاصد خریداری کنید.

منبع: قاصدک۲۴ 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پنل خدمات اینستاگرام

پنل افزایش فالوور اینستاگرام