کد خبر : 181538
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 بهمن 1400 - 15:36

مقایسه قابلیت های انواع ساچمه رولبرینگ

مقایسه قابلیت های انواع ساچمه رولبرینگ

در ساختار رولبرینگ ها انواع و شکل های هندسی مختلفی از ساچمه ها بکار گرفته می شوند. هر یک از ساچمه ها قابلیت خاصی را برای رولبرینگ فراهم کرده و از این رو یکی از روش های مهندسی دسته بندی انواع رولبرینگ ها دسته بندی بر حسب شکل هندسی ساچمه های آنها است. شکل هندسی

C:\Users\Alireza\Desktop\06-NIS-Spherical-Roller-Bearings.jpg

در ساختار رولبرینگ ها انواع و شکل های هندسی مختلفی از ساچمه ها بکار گرفته می شوند. هر یک از ساچمه ها قابلیت خاصی را برای رولبرینگ فراهم کرده و از این رو یکی از روش های مهندسی دسته بندی انواع رولبرینگ ها دسته بندی بر حسب شکل هندسی ساچمه های آنها است. شکل هندسی ساچمه ها نه تنها بر روی میزان باری که انواع رولبرینگ تعلیق می کند تاثیر مستقیم دارد بلکه بر روی میزان اصطکاک سطحی، درجه آزادی حرکتی رولبرینگ، میزان سایش سطحی اجزای رولبرینگ، انتقال حرارت و میزان حرارت بوجود آمده و حتی بر روی ماندگاری و نوع گریس رولبرینگ ها نیز تاثیر می گذارد.

بلبرینگ ها که در ساختار خود از ساچمه های کروی شکل استفاده می کنند خود در واقع نوعی از رولبرینگ ها هستند. ساچمه های کروی شکل حداکثر سطح آزادی را برای بلبرینگ فراهم می کنند و به همین لحاظ است که حرکت بلبرینگ با روانی بیشتری نسبت به رولبرینگ ها صورت می پذیرد. با این وجود از آنجا که تماس ساچمه بلبرینگ بر روی رینگ بصورت نقطه ای انجام می گیرد تمرکز تنش بالاتری را به همراه داشته و این امر سبب میشود قابلیت تعلیق بار بلبرینگ نسبت به انواع دیگر رولبرینگ ها با ساچمه هایی با شکل های هندسی دیگر کمتر صورت پذیرد

اشکال مختلف ساچمه رولبرینگ

ساچمه ها به عنوان قلب رولبرینگ هستند که با حرکت غلطشی از سایش دو سطح بر روی یکدیگر جلوگیری می کنند. در هر نوع رولبرینگ از شکل خاصی از ساچمه که فاصله آنها با قرارگیری بر روی یک قفسه یا کیج Cage حفظ می شود استفاده می شود که برخی از ساچمه ها تنها قابلیت تعلیق بار در یک راستا و برخی از ساچمه ها قابلیت تعلیق بار در دو راستای عمود بر هم را فراهم می کنند. در زیر به معرفی انواع ساچمه رولبرینگ می پردازیم.

  • ساچمه استوانه ای این نوع ساچمه در ساختار رولبرینگ استوانه ای مورد استفاده قرار گرفته و دارای بیشترین قابلیت تعلیق بار در میان انواع مختلف شکل های ساچمه را دارد. تماس ساچمه استوانه ای در ساختار رولبرینگ استوانه ای بر روی سطح از نوع تماس خطی بوده و هم در رولبرینگ های شعاعی و هم محوری تنها با قابلیت تعلیق بار در یک راستا را دارد.
  • ساچمه مخروطی از این ساچمه در ساختار رولبرینگ مخروطی استفاده می شود که یکی از محبوب ترین نوع رولبرینگ های صنعتی می باشد. رولبرینگ مخروطی یک رولبرینگ با قابلیت تعلیق بار های ترکیبی با تعلیق بار شعاعی در تمامی جهات و بار محوری در یک جهت است. رولبرینگ مخروطی برای اولین بار توسط برند تیمکن معرفی شد.
  • ساچمه بشکه اییکی از مدرن ترین نوع ساچمه در ساختار رولبرینگ های صنعتی می باشد که توسط برند SKF معرفی شد. رولبرینگ بشکه ای سطح متوسطی از قابلیت های بلبرینگ از نظر درجه آزادی و رولبرینگ از نظر تعلیق بار را بصورت همزمان دارد.
  • ساچمه سوزنی در واقع نوعی از ساچمه استوانه ای می باشد که به سبب قطر کم به نیدل برینگ یا رولبرینگ سوزنی نیز شناخته می شود. کاربری از ساچمه های سوزنی در ساختار رولبرینگ اغلب در مواردی صورت می پذیرد که محدودیت در فضا و یا وزن اتصالات وجود دارد.

در میان تمامی انواع رولبرینگ ها نوع استوانه ای دارای بالاترین میزان قابلیت تعلیق بار است. رولبرینگ بشکه ای حداکثر قابلیت ها از نظر اصطکاک کمتر، تمرکز تنش کمتر و درجه آزادی بیشتر را دارد، ساچمه های کروی در ساختار بلبرینگ ها حداکثر درجه آزادی و کمترین میزان سایش و حرارت تولیدی را داشته و رولبرینگ های سوزنی حداقل فضا و وزن را دارند.

دیجیتال مارکتینگ : نانوتجارت

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پنل خدمات اینستاگرام

پنل افزایش فالوور اینستاگرام