کد خبر : 124946
تاریخ انتشار : جمعه 5 آذر 1400 - 21:10

نوروز ۱۴۰۰، سفر، خطر!

نوروز ۱۴۰۰، سفر، خطر!

ایسنا/بوشهر خبر کوتاه است اما هولناک! “نوروز ۱۴۰۰ سفرها بر اساس مصوبات ستاد ملّی مدیریت کرونا انجام می‌شود”… این یعنی فاجعه مجدد، یعنی ترس دوباره، یعنی نگرانی های مدام و تلخی تکرار لحظه های کرونازده ای که از اسفند ۹۸ تا نوروز ۹۹ و تمام لحظه ها و روزهای سال گذشته پشت سر گذاشتیم. بنا بر

نوروز ۱۴۰۰، سفر، خطر!

ایسنا/بوشهر خبر کوتاه است اما هولناک! “نوروز ۱۴۰۰ سفرها بر اساس مصوبات ستاد ملّی مدیریت کرونا انجام می‌شود”… این یعنی فاجعه مجدد، یعنی ترس دوباره، یعنی نگرانی های مدام و تلخی تکرار لحظه های کرونازده ای که از اسفند ۹۸ تا نوروز ۹۹ و تمام لحظه ها و روزهای سال گذشته پشت سر گذاشتیم.

بنا بر اظهارات مقامات رسمی، ویروس کرونا در بهمن ماه ۱۳۹۸ به ایران وارد شد. بهمن و اسفندماه با بیم و امید گذشت و نوروز ۹۹ نیز شاهد سفرهای غیررسمی، تعویض پلاک، پروازها و رعایت نکردن پروتکل حتی در ادارات و توسط مقامات رسمی و مسئولان بودیم.

حالا بیش از یک سال از آن روزها گذشته و به نوروز ۱۴۰۰ نزدیک می شویم. ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرده سفرهای نوروزی و پروازها برقرار است هر چند محدودیت هایی هم وضع شده و رنگ بندی شهرستان ها و قرمز و نارنجی ها استثناء شده اند اما خطر کماکان باقی است. خطر اینکه نقاط زرد و آبی نیست به سرنوشت قرمز و نارنجی دیگر شهرهای ایران دچار شوند.

سفرهای هوشمند و مسئولانه 

محمدحسین ارسطوزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اعلام کرده است: «با توجه به اعلام شیوع موج بعد کرونا در کشور، سفر به این استان صرفا بر اساس مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام می‌شود.»

وی افزود: «ما از آغاز شیوع بیماری کرونا در پی یک راهکار مناسب برای رونق گردشگری بودیم که با رویکرد سفرهای مسئولانه و هوشمند این زمینه فراهم شد و در حال حاضر نظارت‌های ما بر تاسیسات گردشگری استان به طور ۲۴ ساعته بوده تا بتوانیم یک فضای ایمن و بهداشتی را برای هموطنانمان در واحدهای اقامتی فراهم کنیم.»

مردم از سفر پرهیز کنند 

به گزارش ایسنا، در آخرین رنگ بندی ها، که روز گذشته توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز و ۳۱ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی بیماری کرونا قرار دارند.

سیماسادات لاری ضمن اعلام اسامی شهرستان های دارای وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی، گفته: توصیه ما به مردم این است که نوروز امسال هم مانند سال گذشته از اقدام به سفر پرهیز کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر تاکید کرده است: «مردم برای اسکان فقط در اماکن و اقامتگاه های دارای مجوز و تحت نظر این اداره کل اقدام کنند چرا که با پایش ما در این رابطه مطلوب بوده و تمامی پروتکل‌های بهداشتی در این اماکن رعایت شده است.»

ارسطوزاده همچنین یادآور شده: «هیچ گونه امکانات رفاهی در سواحل، پارک‌ها و مدارس برای گردشگران برنامه ریزی نشده و استان بوشهر آمادگی ارائه خدمات اینچنینی در نوروز ۱۴۰۰ را ندارد.»

ممنوعیت اسکان در واحدهای اقامتی غیر مجاز

هر چند سفر ممنوع می شود ولی بالاخره عده ای هستند که با ماشین شخصی یا از طرق مختلف زمینی و هوایی و به شکل غیرمسئولانه به شهرها و نقاط گردشگری و غیرگردشگری وارد شده و اسکان پیدا می کنند که به هر حال تجمعات ناشی از سفر و یا گردش افراد و انتقال از نقاط مختلف می تواند زمینه ای برای شعله ور شدن و گسترش ویروس در سطح کشور باشد.

محمدحسین ارسطوزاده، در ایت باره می گوید: «در شرایط کنونی با توجه به تشدید مجدد شیوع ویروس کرونا و احتمال فراگیر شدن موج چهارم کرونا در کشور و استان بوشهر، فعالیت و اسکان در واحدهای اقامتی بدون مجوز ممنوع است.»

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر افزود: «ما در راستای سلامتی فرد فرد مردم با اشخاصی که خارج از چهارچوب قانون و به پذیرش و اسکان مسافر در اقامتگاه‌های بدون مجوز اقدام می‌کنند برابر قانون برخورد خواهیم کرد.»

نقش پررنگ مردم در پیشگیری از ویروس 

وی نقش مردم در زمینه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را پر رنگ دانست و اضافه کرد: «هر کدام از شهروندان به‌عنوان همیار ما، می‌توانند با کسب اطلاع از موارد اسکان غیر قانونی، با شماره های ۱۹۷و ۱۱۰ تماس بگیرند، و یا اینکه گزارش خود را با پیامک به شماره ۰۹۹۰۲۰۹۴۵۹۹ارسال کنند.»

ارسطوزاده در پایان اطمینان داده است که گزارشات مردمی برای برخورد قاطع با متخلفان به طور مستقیم به دست اداره نظارت بر اماکن عمومی خواهد رسید و خاطرنشان کرد: «امیدواریم که همگی با رعایت پروتکل های بهداشتی و ابلاغیه های وزارت متبوع سال خوبی را برای هموطنان عزیز بسازیم.»

تورهای پرخطر در اینستاگرام

در سوی دیگر این قضیه برقراری تورهای غیرمجاز از طریق سایت ها و یا صفحات اینستاگرامی و یا سایر شبکه های اجتماعی چون تلگرام و واتساپ است. روزانه تبلیغات زیاد و البته وسوسه انگیزی با موضوع این تورها و با تیترها و عکسهای جذاب و چشم نواز از نقاط گردشگری کیش و قشم و بوشهر و جزایر و سایر نقاط تفریحی و هتل های مدرن منتشر می شود که عاملی برای تحریک مردم برای تصمیم و اقدام به سفر است.

مردمی که یک سال تحت فشارهای اقتصادی و اجتماعی ناشی از شرایط سخت کشور، مشکلات عدیده و اپیدمی بوده اند حالا سالی گذشته و نوروز رسیده، همین مسائل باعث می شود برای رفتن به سفر دچار تردید شوند و در نهایت با خود بگویند سفر که خطری ندارد. می رویم و ان شاالله اتفاقی نمی افتد!

تورهای غیرمجاز و اسکان در چادر ممنوع!

محمدحسین ارسطوزاده روز گذشته در نشست با جامعه دفاتر خدمات گردشگری، هتل داران و رییس انجمن بوم‌گردی‌های استان بوشهر گفته است: «پذیرش تورهای فاقد کد در واحدهای اقامتی ممنوع است.»

او افزود: «صرفا تورهایی اجازه فعالیت خواهند داشت که مجاز بوده و دارای کد باشند و هم‌چنین تمامی شیوه‌ نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.»

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر هر گونه اسکان در چادر، پارک، طبیعت و فضاهای عمومی را ممنوع دانست و تاکید کرد: «بر اساس مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی با وسیله نقلیه شخصی ممنوع است.»

فعالیت تورهای گردشگری در نقاط قرمز و نارنجی!

ارسطوزاده یادآور شد: «سفر با تورهای گردشگری دارای کد و استفاده وسایل نقلیه عمومی به شهرهای قرمز و نارنجی، به شرط اسکان در اقامتگاه های دارای مجوز مجاز است.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «سفر به سایر نقاط با رنگ‌بندی‌های اعلامی، به شرط اسکان در واحدهای اقامتی دارای مجوز و تحت نظر این اداره کل بلامانع است.»

رفتارهای مخاطره آمیز قانون شکنان 

به گزارش ایسنا، شاید حل این مسائل و برطرف کردن مشکلات و موانع قانونی برای رعایت پروتکل ها و جاری کردن قانون در جامعه چندان هم دشوار نباشد. شاید بتوان اهرم های قانونی و نظارت ها را بیشتر کرد اما به هر حال قانون شکنانی وجود دارند که خود را استثناء کنند و باز هم به سفر و سایر رفتارهای مخاطره آمیز بپردازند.

به هر حال نوروز ۱۴۰۰ هم زودتر از آنچه فکرش را کردیم سر رسیده و خیلی زودتر از آنچه فکر کنیم هم می گذرد و می رود اما خسارت ها و تلخی های اخبار و حوادث ناشی از گسترش و شیوع کرونا و مرگ های کرونایی هرگز از خاطر ما و ایرانِ ما نخواهد رفت…

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پنل خدمات اینستاگرام

خرید فالوور اینستاگرام

قیمت ظروف پلاستیکی