کد خبر : 208244
تاریخ انتشار : جمعه 19 خرداد 1402 - 22:46

احداث باغ سیب؛ تحولی شگرف در اقتصاد باغداران و کشاورزان

احداث باغ سیب؛ تحولی شگرف در اقتصاد باغداران و کشاورزان

  از زمانی که تصمیم به احداث باغ سیب می گیرید تا زمان برداشت این میوه‌ی لذیذ و محبوب، زمان، مراحل و هزینه‌های زبادی صرف می‌شود. افرادی که قدم اول را با تهیه زمین و بستر مناسب برای احداث باغ برداشته اند باید تا زمان باردهی نهال های سیب مراحل متعددی را با دقت پشت

 

از زمانی که تصمیم به احداث باغ سیب می گیرید تا زمان برداشت این میوه‌ی لذیذ و محبوب، زمان، مراحل و هزینه‌های زبادی صرف می‌شود. افرادی که قدم اول را با تهیه زمین و بستر مناسب برای احداث باغ برداشته اند باید تا زمان باردهی نهال های سیب مراحل متعددی را با دقت پشت سر بگذارند. به نقل از خبر فوق العاده به توصیه ی اغلب نهالستان ها، نهال سیب باید در بستری با شرایط مناسب کاشته شده تا باردهی حداکثری را به همراه داشته باشد. بهتر است در طی این مسیر از مشاوران و کارشناسان مخصوصی که در نهالستان‌های کشور مشغول هستند کمک بگیرید. 

چند نکته مهم درباره کاشت و خرید نهال سیب که نمیدانید!

گرچه سیب و نهال سیب در مناطق زیادی از کشور و حتی جهان قابلیت رشد و باردهی دارد، اما باید شرایط اولیه ای را برای تولید و پرورش نهال سیب مهیا کرد. به دلیل پر طرفدار بودن این میوه، ماندگاری بالای آن، امکان صادرات، ارسال سیب به نقاط مختلف و بازگشت هزینه ها در کمترین زمان، احداث باغ سیب اولویت اول اکثر باغداران است. به طوری که در سال‌های اول ثمردهی تقریبا تمامی سرمایه اولیه به همراه سود بالا به سرمایه گذار برگشت داده می‌شود. در ادامه با شرایط کافی و لازم برای کاشت و بازدهی نهال سیب بیشتر آشنا می شویم.

موقعیت باغ و آب و هوای منطقه : شرایط جوی و موقعیت باغ تاثیر چشمگیری بر کیفیت سیب و بازدهی نهال سیب دارد. به گفته‌ی کارشناسان در نهالستان‌های متعددی مانند پالیز نهال، نهال سیب باید در آب‌و هوای معتدل رو به سردسیری کاشته شود. درختان سیب باید حدودا ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت به خواب زمستانه بروند. دمای لازم برای به خواب رفتن آن‌ ها باید کمتر از ۷ درجه باشد. این درختان در دمای بین ۲۱ تا ۲۵ درجه در تابستان رشد و باردهی مناسبی دارند. بارندگی‌های بهارانه باعث می‌شود که شکوفه زدن درختان سیب به بهترین نحو انجام شود.

خاک : بستری که نهال سیب در آن کاشته می‌شود باید از نظر مواد عالی تامین شده باشد. بهترین خاک برای پرورش نهال سیب، خاک آبرفتی است. خاک‌های لومی و لومی رسی نیز برای این‌کار پیشنهاد داده می‌شوند. برای هواخوری خاک باید آن را زهکشی کرد تا ریشه‌ها به بهترین نحو رشد کنند. میزان اسیدیته خاک نیز باید بین ۵/۵ تا ۶/۵ باشد.

آبیاری : شرط دیگری که باغ سیب شما را رونق می‌دهد آبیاری مناسب و به هنگام است. هر درخت به طور متوسط در سال به ۶ تا ۲۶ متر مکعب و روزانه به ۲۵ تا ۲۰۰ لیتر آب نیاز دارد. این عدد با توجه به سن نهال یا درخت سیب، نحوه کاشت و شرایط جوی منطقه تعیین شده است. 

نور: همه‌ی گیاهان و درختان برای پرورش و رشد بهتر به نور خورشید احتیاج دارند. درخت سیب نیز از این قاعده مستثنی نیست! هنگام کاشت نهال سیب باید توجه کنید که الگوی کاشت غلطی را در پیش نگیرید به طوری که درختان روی هم سایه بیندازند. هر درخت حدودا ۸ ساعت در شبانه روز به نور احتیاج دارد.

ارتفاع از سطح دریا و شیب زمین نیز جزء شرایط اولیه در احداث باغ سیب است. این مقادیر باید توسط کارشناسان مربوطه در حوزه کشاورزی تعیین شود.

با چه سرمایه ای می‌توان باغ سیب احداث کرد؟

بحث هزینه و سرمایه در آغاز هر کسب و کاری حرف اول را می زند. برای احداث باغ سیب عمده ترین هزینه مربوط به خرید زمین است. گاهی اوقات باغ‌هایی با داشتن چندین درخت سیب نیز به خریدار پیشنهاد می‌شود. بهتر است در زمینه خرید باغ یا زمین با یک مشاور حاذق مشورت کنید تا با بررسی شرایط و بودجه‌تان، بهترین راه را به شما نشان دهد. 

هزینه های دیگری مانند خرید نهال سیب، هزینه های آماده سازی و غنی کردن خاک را نیز باید در نظر گرفت. درخت سیب از زمانی که محصول می‌دهد حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد سرمایه اولیه، سود دهی دارد. بنابراین هزینه شما قابل برگشت خواهد بود. اما این در صورتی است که همه شرایط اولیه برای پرورش سیب آماده باشد و از بیماری‌ها، خشکسالی و آفات چشم پوشی شود‌. در خرید نهال سیب سالم  بهتر است نهال های اصلاح شده و پر بازده را انتخاب کنید. با کمی تحقیق و پرس و جو در سایت‌های گوناگون مانند پالیز نهال، ویکی پدیا و ژورنال‌های معتبر خارجی می‌توانید اسامی و انواع این نهال ها را پیدا کنید. با جست‌و‌جو در سایت paliznahal.ir می‌توانید همه‌ی اطلاعات لازم را درباره‌ی نهال‌های سیب و تطابق شرایط ثمردهی آن‌ها را با موقعیت باغ خود بررسی و مطالعه کنید. نهال درخت پایه کوتاه یکی از پربازده ترین انواع نهال سیب است. این درخت با وجود اینکه فضای کمی را اشغال می‌کند باردهی قابل توجهی دارد. همچنین به دلیل ارتفاع کم درخت، چیدن سیب در قسمت های بالایی کار دشواری نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

https://paliznahal.ir/product-category/apple/

هزینه های دیگری مانند هزینه حمل و نقل نهال ها یا کود شیمیایی در احداث باغ سیب باید لحاظ شوند. 

مراحل احداث باغ سیب از دید کارشناسان نهالستان‌های معتبر

مراحل کاشت و برداشت سیب از زمانی که شما زمین را تهیه می‌کنید شروع می‌شود. بعد از اینکه زمین را با توجه به شرایط اقلیمی مناسب برای کاشت نهال سیب انتخاب و خریداری کردید، نوبت آماده سازی آن است. تمامی بوته‌ها، علف های هرز، سنگ های ریز و درشت و غیره را باید از زمین جدا کرده و نقاط پستی و بلندی را هموار کنید.

بستر تحت کشت نهال سیب را باید از نظر میزان اسیدی بودن آزمایش کنید‌. سپس در فواصل منظمی و با رعایت قوانیت کاشت نهال، چاله ها و نهر هایی را در زمین به وجود بیاورید. خاک این قسمت ها را باید با کود شیمیایی و مواد عالی ترکیب کنید. 

برای کاشت نهال باد بهترین زمان را با توجه به شرایط اقلیمی آن منطقه انتخاب کنید. بر خلاف تصور عموم بهتر است برای رشد اول و جا افتادن نهال در خاک در اواخر پاییز اقدام به کاشت کرده و یا این کار را در اواخر زمستان قیل از بیدار شدن درختان از خواب زمستانه انجام دهید‌. نهال سیب را از نهالستان هایی با اعتبار و سابقه تهیه کرده و حین انتقال نهال به باغ، به خوبی از ریشه و بدنه آن محافظت کنید‌. بهتر است ریشه را به پوششی مرطوب به آرامی در کامیون بگذارید و مانع تماس ریشه با نور مستقیم و باد شدید و ضربه یا برخورد نهال به بدنه کامیون یا اجسام دیگر شوید.

چنانچه بخش هایی از ریشه آسیب ببینند باید قبل از کاشت، آن ها را جدا کنید. همجنین برای پیش گیری از انتشار بیماری ها به خاک بهتر است ریشه را حدودا سه دقیقه در بنومیل با درصد ۰/۰۰۳ قرار دهید. در پایان چاله را پر کرده و آبیاری کنید.

 خدمات مجموعه نهالستان پالیز برای عزیزانی که تمایل به احداث باغ سیب دارند

اگر شما هم تصمیم به احداث باغ سیب گرفته اید اما اطلاعاتتان در این زمینه کافی نیست می توانید به سایت paliznahal.ir مراجعه کنید. ارقام مختلفی از نهال سیب در این نهالستان وجود دارند که همگی شناسنانه دار بوده و در شرایط کاملا بهداشتی نگهداری می شوند. در خرید نهال سیب شناسنامه دار همه‌ی اطلاعات نهال از جمله سن، نوع و شرایط لازم برای ثمردهی به صورت مکتوب وجود دارد.مشاوران نهالستان پالیز نهال از زمان احداث باغ سیب تا بعد از آن نیز همواره آماده خدمت رسانی به شما باغداران گرامی هستند.

مجموعه فعال و معتبر پالیز نهال با ارائه انواع نهال ها در بهترین و به صرفه ترین قیمت بازار نقش بسزایی در پیشرفت و گسترده شدن صنعت کشاورزی دارد. برای اطلاع و استعلام از قیمت نهال سیب در پالیز نهال می‌توانید به راحتی عبارت پالیز نهال را در مرورگر خود تایپ و جست و جو کنید. همچنین درصورت بروز هر گونه مشکل یا عدم رضایت شما از نهال خریداری شده امکان برگشت محصول وجود دارد. به نظر می رسد این مجموعه آنقدر به خود و خدماتش مطمئن است که قابلیت برگشت کالا را جزو آپشن های سایت معرفی کرده است.

شماره تماس برای ارتباط با مشاورین و کارشناسان فروش در مجموعه پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷ و ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸

آدرس اینترنتی سایت: paliznahal.ir

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ساخت ایمیل

مکانیک سیار

لنز رنگی

لنز طوسی عسلی

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار

خرید رپورتاژ آگهی