کد خبر : 208137
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 - 22:12

دندان عقل چیست؟

دندان عقل چیست؟

دندان عقل ارثیه‌ای است که از هزاران سال قبل با ما همراه است. انسان‌های پیشین اسکلت و جمجمه بزرگ‌تری داشتند. جمجمه‌های بدست آمده نشان داده بشر اولیه سه دندان آسیای بزرگ داشته است. از هر سه دندان برای جویدن غذاهای خام و سفتی که در آن دوران می‌خورده، استفاده می‌کرده است. به مرور زمان این انسان خردمند است که

دندان عقل ارثیهای است که از هزاران سال قبل با ما همراه استانسانهای پیشین اسکلت و جمجمه بزرگتری داشتندجمجمههای بدست آمده نشان داده بشر اولیه سه دندان آسیای بزرگ داشته استاز هر سه دندان برای جویدن غذاهای خام و سفتی که در آن دوران میخورده، استفاده میکرده استبه مرور زمان این انسان خردمند است که میآموزد غذا را بپزد و در نتیجه رژیم غذایی نرمتر شده و رفته رفته نیاز به آروارههای قویتر و دندانهای بیشتر از بین میرود.

به همین دلیل فک انسان نیز همانند برخی دیگر از استخوانها، کوچکتر شدبنابراین آخرین دندان آسیای بزرگ به تدریج دیگر فضایی برای رویش ندارددر نتیجه شیوع نهفتگی در این دندان افزایش مییابدنهفتگی و رویش دندان عقل روی عصب شایعتر استدر واقع سومین آسیای بزرگ فک در حال حذف شدن از ژنتیک انسان است.

مشکلات متداول دندان عقل چیست؟

مشکلات متداول پیش از جراحی دندان عقل شامل موارد زیر میشود:

۱– نهفتگی دندان عقلبه دلیل فضای کم در دهان، دندان عقل معمولاً نهفته میشود یعنی برای رشد فضای کافی ندارد و به فک یا دندانهای نزدیک خود فشار میآورد که باعث درد، تورم و عفونت لثه میشود.

۲– کج رشد کردن دندان عقلاین دندان اغلب به صورت نامنظم و کج رشد میکند و باعث فشار و آسیب به دندانهای اطراف شده و ممکن است برجستگی و تورم در اطراف دندان عقل ایجاد شود.

۳– عفونت و التهاب لثهدندان عقل ممکن است باعث التهاب و عفونت لثه شود که باعث درد، خونریزی و تورم میشود.

۴– آسیب به دندانهای نزدیکرشد نامنظم دندان عقل ممکن است باعث فشار و آسیب به دندانهای نزدیک شود که ممکن است منجر به تخریب و کاهش عمر دندانهای سالم شود.

۵– ایجاد فضایی بین دندانهادر برخی موارد، دندان عقل ممکن است باعث ایجاد فضای خالی بین دندانهای دیگر شود که باعث مشکلات تنفسی و خطر عفونت میشود.

۶– ایجاد خطر شکستگی فکدر صورتی که دندان عقل به شکل نامناسب و نامتقارن رشد کند، فشار و تنش بر روی فک افزایش مییابد و ممکن است باعث شکستگی فک شود.

به طور کلی، مشکلات دندان عقل میتواند باعث درد، تورم، عفونت، خونریزی و مشکلات دیگر در دهان شود که باید توسط پزشک دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد.

نکات لازم در مورد کشیدن دندان عقل:

اقدام به کشیدن این دندان از جمله مواردی است که حتما با بررسی توسط دندانپزشک صورت بگیرد تا چنانچه واقعا نیاز بود این عمل انجام شود 

به طور کلی اگر دندان عقل به درستی سر جایش قرار داشته باشد ، نیازی به کشیدن ندارد اما در خصوص دندان عقل نهفته به دلیل آسیب هایی که به دندان های کناری میتواند وارد کند و همچنین روی دادن عفونت ها دندانپزشکان توصیه می کنند که دندان عقل را بکشید البته این یک نظریه کلی است و باید شرایط دندان ها توسط پزشک به صورت اختصاصی صورت بگیرد .

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

معمولاً زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل در دوران بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی است، زیرا در این موارد دندان عقل هنوز به صورت کامل رشد نکرده است و با جراحی به راحتی قابل کنترل استبه علاوه، کشیدن دندان عقل در این سنین، درد و عوارض پس از جراحی را کاهش میدهد و بهبودی سریعتری را برای بیمار فراهم میکند.

به هر حال، برای تعیین زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل، شما باید با پزشک دندانپزشک خود مشورت کنیدپزشک شما باید با معاینه دندان عقل شما و بررسی سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما، تصمیم نهایی را برای زمان مناسب کشیدن دندان عقل شما بگیرد.

عوامل زیادی در تعیین زمان مناسب اثر گذار می باشند از جمله شدت درد ، وسعت علائمی که به دنبال رشد این دندان در دهان دیده شده اند از جمله تاثیری که رشد دندان بر سایر دندان ها می گذارد و یا بررسی عفونت های احتمالی ، کنترل یا عدم کنترل آنها با درمان های دارویی و 

بیهوشی حین عمل جراحی

یکی از نگرانی ها و سوالات شما شاید نحوه بیهوشی برای جراحی بر روی دندانی باشد که در حالت عادی هم به شدت دردناک است و عمل جراحی آن می تواند ناراحتی بیشتری را به همراه داشته باشد. یکی از انواع بیهوشی و بی حسی همان بی حسی موضعی است که به طور معمول با تزریق در لثه و در نزدیکی موضع جراحی صورت می پذیرید و شما کاملا هشیار می باشید .

به تشخیص پزشک ممکن است بیهوشی آرام بخش برای شما در نظر گرفته شود که به این صورت است که در بازوی شما تزریق وریدی انجام میدهد و علاوه بر آن از بی حسی موضعی هم استفاده می شود در این حالت شما حافظه کمی از آنچه انجام شده خواهید داشت و مورد آخر بیهوشی عمومی است که به وسیله استنشاق ماده بیهوشی از طریق بینی و همچنین داروی وریدی صورت می گیرد و شما آگاهی و هشیاری نخواهید داشت و هیچ دردی را حس نمی کنید در این زمان علائم حیاتی شما مانند تنفس ، دما و فشار خون زیر نظر قرار می گیرد .

مراقبتهای بعد از جراحی دندان عقل

در زمان بعد از جراحی دندان عقل، شما باید  مراقبتهای قابل توجهی را برای بهبودی سریع و کاهش درد و التهاب پس از جراحی رعایت کنیدبرخی از مراقبتهایی که شما باید پس از جراحی دندان عقل انجام دهید، عبارتند از:

  1. استفاده از یخ: برای کاهش تورم در منطقه جراحی، باید یخ روی ناحیه مورد عمل قرار دهید؛
  2. استفاده از داروها: پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهاب و درد را برای شما تجویز کند تا درد و التهاب شما را کنترل کند. باید دقیقاً به دستورات داروهای خود پایبند باشید؛
  3. استفاده از آنتیبیوتیک: در صورت تجویز آنتیبیوتیک توسط پزشک، باید آن را به دقت و با توجه به دستورات مصرف کنید.
  4. استفاده از مواد غذایی نرم: در روزهای اول پس از جراحی، باید از غذاهای نرم مانند پوره، سوپ یا آبنبات استفاده کنید تا فشار کمتری بر روی ناحیه جراحی وارد شود؛
  5. رعایت بهداشت دهان: برای جلوگیری از عفونت، باید دهان خود را با آب شستشو دهید و بعد از هر وعده غذایی دهان خود را با آب، آبکشی کنید؛
  6. عدم استفاده از الکل و سیگار: برای بهبودی سریعتر پس از جراحی، باید مصرف الکل و سیگار را کاملاً قطع کنید زیرا این مواد باعث تأخیر در بهبودی میشوند.

حفظ آرامشپس از جراحی، باید فعالیتهای فیزیکی سنگین و ورزش را به تعویق بیندازید و استراحت کافی داشته باشید.

بهترین راه برای مراقبت از خود پس از جراحی دندان عقل، پیروی از تمام دستورات پزشک شما استهمچنین در صورتی که درد یا عوارضی بعد از جراحی وجود دارد، به پزشک خود اطلاع دهیدانتخاب هر یک از این روش ها به تشخیص دندانپزشک است و به دلایل بسیار مشخص انتخاب یک دندانپزشک موثق و با تجربه از عوامل تاثیر گذار بر طی روند درمانی موثر و با کمترین ناراحتی و درد است.

جراحی دندان عقل در سعادت آباد، غرب تهران

با توجه به وضعیت ترافیکی شهر تهران امکان تردد در ساعات پیک شلوغی بسیار مشکل شده است، کلینیک دکتر مانی آرش راد واقع در سعادت آباد این امکان را برای مراجعین غرب تهران فراهم کرده است که در سریع ترین زمان ممکن خود را به کلینیک برسانند. اگر به دنبال کلینیکی برای جراحی دندان عقل در سعادت آباد یا غرب تهران هستید، دکتر مانی آرش راد متخصص جراحی دهان و دندان و جراحی زیبایی صورت آماده ارائه خدمات به صورت تخصصی می باشد.

آدرسسعادت آباد، سرو غربی، ساختمان سینام، واحد ۱۱

شماره تماس: ۰۹۱۹۷۸۹۰۷۰۹

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید آمپول اوزمپیک

آجر نسوز

مرکز فروش نردبان مخابراتی

پراپ فرم

دمپایی عمده

خرید صندل عمده

کامل ترین مرجع پی ال سی

استابلایزر سروو موتوری

فرکانس متر

چسباندن زيرنويس

تعمیر گیربکس کیا

دانلود آهنگ جدید

تبلیغات در بله

یوتوفارکس

تعمیر تخصصی گیربکس اتوماتیک

خرید رپورتاژ ارزان

مکانیک سیار

خرید رپورتاژ آگهی