کد خبر : 197794
تاریخ انتشار : شنبه 24 اردیبهشت 1401 - 11:40

پیچ آلن و فروش انواع پیچ های آلنی

پیچ آلن و فروش انواع پیچ های آلنی

پیچ آلن در واقع نوع مدرن شد پیچ شش گوش میباشد بدان معنا که در واقع پیچ آلن برای برطرف کردن ضعف های پیچ شش گوش در ابتدا تولید شد و در طول زمان استاندارد تولید پیچ آلن دستخوش تغییراتی شد تا هم اکنون به استاندارد کامل تولید رسیده است. پیچ آلن طبق استاندارد DIN912

پیچ آلن در واقع نوع مدرن شد پیچ شش گوش میباشد بدان معنا که در واقع پیچ آلن برای برطرف کردن ضعف های پیچ شش گوش در ابتدا تولید شد و در طول زمان استاندارد تولید پیچ آلن دستخوش تغییراتی شد تا هم اکنون به استاندارد کامل تولید رسیده است. پیچ آلن طبق استاندارد DIN912 تولید میشود که تبیین کننده نوع گل (کلگی) پیچ، ابعاد بدنده از پای پیچ تا سر پیچ و نوع و ابعاد دنده ها، طول گام و عمق دنده می باشد. بصورت استاندارد پیچ آلن تنها در دو کلاس ۸.۸ و ۱۲.۹ معرفی شده است که تولید هر دو نیز می بایست بصورت نیم دنده صورت پذیرد. اما استفاده گسترده و روز افزون پیچ آلن تولید آن بصورت تمام دنده و در گرید های مختلف آهنی ۵.۶ و فولاید ۱۰.۹ را نیز باعث شده است. گروه صنعت گستر سامان وارد کننده پیچ های آلن نیم دنده و تمام دنده در تمامی کلاس ها و از برند های معتبر کره ای، تایوانی و چینی می باشد. مزیت اصلی استفاده از پیچ آلن ایجاد تعادل برابر با تعداد کمتری پیچ می باشد. از این رو با استفاده از پیچ آلن با ایجاد تعداد سوراخ کمتر در قطعه کار نقاط تمرکز تنش که نقاط اصلی شکست قطعه کار هستند کاهش پیدا می کند و با استفاده از تعداد کمتری پیچ وزن کل قاب نیز کمتر خواهد شد.

 

C:\Users\Sonia\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\looo.jpg

 

استاندارد تولید پیچ آلن

پیچ آلن به شکل های سر تخت و سر استوانه ای بصورت نیم دنده و تمام دنده با دنده های میلی متری در بازار موجود می باشد. پیچ های آلن سر تخت در دستگاه آلمانی تحت استاندارد DIN7991 و پیچ آلن سر استوانه ای تحت استاندارد در سیستم آلمانی DIN912 تولید میشوند. لازم به ذکر است که پیچ آلن موجود در بازار که در گرید های ۵.۶ آهنی و ۱۰.۹ فولادی می باشند در استاندارد تولید پیچ آلن تعریف نشده اند و صرفا بر حسب نیاز بازار تولید میشوند و طبق استاندارد تنها دو کرید ۸.۸ خشکه و ۱۲.۹ فولاد که به ترتیب تنسایل ۸۰۰ و ۱۱۸۰ مگاپاسکال دارند معرفی شده اند. همچنین طبق استاندارد شکل و ابعاد برای پیچ آلن استاندارد DIN912 تمام جداول و دیتا شیت های مهندسی بصورت نیم دنده تهیه شده اند و پیچ آلن استوانه ای تمام دنده طبق استاندارد تعریف نشده است اما باز هم طبق نیاز بازار پیچ آلن سر استوانه ای هم بصورت نیم دنده و هم تمام دنده موجود می باشد.

 

مزایای استفاده از پیچ آلن نسبت به پیچ شش گوش

هر چند استاندارد تولید پیچ آلن DIN912 با استاندارد های تولید پیچ های شش گوش DIN931 , DIN933 کاملا تفاوت دارد اما واقعیت آن است که تفاوت این دو نوع پیچ تنها در شکل گل آنها بوده و بدنه پیچ چه از لحاظ ابعادی وچه از لحاظ دنده زنی کاملا یکسان می باشد تا اندازه ای که استاندارد مهره اتصال آنها کاملا با یکدیگر برابر می باشد. در کل باید گفت پیچ آلن دارای ساختاری مدرن تر از پیچ شش گوش می باشد که مزایایی را نیز برای آن به همراه داشته است. مزیت اصلی پیچ آلن به پیچ های شش گوش راحتی اتصال آن است. بدان معنا که اتصال پیچ شش گوش که با آچار فرانسه صورت می پذیرد نیاز به میدان گردش زیادی برای دست و تنها در یک زاویه مشخص می باشد که کار اتصال پیچ شش گوش را در ماشین آلات و با قرار گیری در کنار دیگر قطعات بسیار مشکل می سازد. حال آنکه زاویه گردش جهت اتصال پیچ های آلن بسیار گسترده تر می باشد و اتصال ساده تر صورت می پذیرد. همچنین کله گی آچار آلن بصورت کامل در محفظه گل پیچ آلن قرار می گیرد اما در اتصال پیچ شش گوش جدا شدن آچار از پیچ در گردش دست در دفعات مختلف میتواند خستگی و هدر رفتن انرژی را بهمراه داشته باشد.

 

استاندارد ابعادی پیچ آلن

استاندارد ابعادی پیچ های آلن که بیانگر ابعاد گل پیچ، طول گام دنده ها بر حسب قطر پیچ آلن، میزان دنده زنی بر روی طول پیچ، عمق دنده های پیچ و اطلاعات کامل مرتبط با ابعاد تولید پیچ آلن می باشد در جدول زیر آورده شده است.

آبکاری سطحی پیچ آلن گرید های مختلف

پیچ آلن که از جنس آهنی و فولادی تولید میشود بر خلاف پیچ آلن استیل که به سبب وجود عناصر کروم و نیکل در ترکسیبات شیمیایی تشکیل دهنده مقاومت محیطی در برابر اکسید شدن دارند نیاز به یک پوشش سطحی برای مقاوم سازی دارند و در غیر این صورت با وجود دارا بودن تنسایل بالا در مدت زمانی بسیار کوتاه پیچ آلن فولادی تحت تاثیر عوامل اکسید کننده قابلیت های مکانیکی خود را از دست داده و اکسید میشود. آبکاری سطحی پیچ آلن آهنی گرید ۵.۶ و پایینتر معمولا بصورت گالوانیزه سرد صورت می گیرد. حال آنکه آبکاری پیچ آلن خشکه و کلاس های بالاتر فولادی یا بصورت گالوانیزه گرم و یا داکرومات صورت می پذیرد. با توجه به مشکلات و دشواری های آبکاری گالوانیزه گرم و افزایش قطر پیچ به میزان چند ده میکرون که از بسته شدن مهره بر روی سطح پیچ جلوگیری می کند امروزه آبکاری داکرومات برای پیچ آلن فولادی انتخاب مناسب تری به نظر می رسد.

تاریخچه پیچ های آلن

اولین پیچ آلن توسط شرکت باور شرته در کشور آلمان در سال ۱۹۳۶ تولید شد که به پیچ شش گوش شباهت داشت و در زبان انگلیسی به آن Screws Allen گفته شد.تا قبل از سال ۱۹۶۰ هیچ نظم و ارتباط خاصی بین اجزای مختلف پیچ آلن مانند قطر میله یا قطر سر پیچ وجود نداشت اما از سال ۱۹۶۰ طبق روابط تعیین شده از سوی سازمان استاندارد ، پیچ های آلن با هماهنگی بین اجزای آنها تولید شدند که به آنها پیچ های آلن سری ۱۹۶۰ می گویند.

پس از تولید سری جدید پیچ های آلن ، طراحی و تولید انواع قدیمی آنها یعنی پیچ های سال ۱۹۳۶ بسیار کاهش یافت و به طور محدودی تولید شدند.

 

تفاوت پیچ آلن و پیچ شش گوش

همانطور که گفته شد پیچ آلن و پیچ شش گوش دو نوع از پیچ های رایج این صنعت هستند که مشابه یکدیگرند اما در یک سری ویژگی های ساختاری باهم تفاوت دارند به عنوان مثال معمولا پیچ های آلن از آلیاژ فولاد مقاوم تری ساخته می شوند و در سازه هایی که محدوده و فضای کافی برای استفاده از سایر پیچ ها وجود ندارد اژ پیچ های آلن بهره می برند.

 

پیچ های آلن گل بزرگتری نسبت به پیچ های شش گوش دارند و در ابعاد برابر سنگین تر هستند و وزن بیشتری دارند.هنگام بهره گیری از پیچ ها در ساخت یک سازه استفاده از پیچ های آلن باعث می شود سوراخ های کمتری در سازه ایجادشود و به طبع وزن سازه سبک تر خواهد بود و یک اتصال مقاوم ایجاد خواهد شد.

 

انواع پیچ آلن به شرح زیر می باشد:

 

پیچ آلن سر تخت یا سر خزینه

این پیچ همانطور که از نام آن پیداست دارای سری تخت می باشد که در وسط آن یک حفره ای شش گوش یا مخروطی قرار دارد . برای سازه ها با سطوح نرم از پیچ های آلن سر تخت یا سر خزینه بهره می برند زیرا به طور کامل در سازه فرورفته و می نشیند به طوری که بعد از نشستن کامل هیچ برآمدگی روی سازه وجود ندارد.

 

پیچ آلن سر تخت

 

پیچ های آلن سر تخت با دو سیستم استاندارد اینچی یا متریک طراحی شده و معمولا با استاندارد های DIN 7991 یا ISO 10642 تولید می شوند، در این دو سیستم زاویه های مخروطی پیچ های سر تخت با یکدیگر تفاوت دارند که اگر این زاویه مخروطی با پیچ تطابق نداشته باشند ممکن است این موضوع باعث شکسته شدن پیچ اتصال شود.

 

پیچ آلن مغزی

زمانی که دسترسی و کم برای باز و بسته کردن پیچ و یا تجهیزات لازم ، مانند آچار یا پیچ گوشتی در دسترس نباشد میتوان از پیچ آلن مغزی که فاقد گل پیچ است استفاده کرد ، عمده مصرف این پیچ ها در قطعات و دستگاه های صنعتی می باشد. پیچ آلن مغزی به صورت یک استوانه رزوه شده می باشد که با استاندارد های DIN 7380 ،ISO 4026 ،DIN 9159 ،DIN 914 وDIN 913 طراحی و تولید می شوند.

 

پیچ آلن مغذی

 

به پیچ های آلن مغزی پیچ های آلن بدون سر نیز گفته می شود که یک حفره ی شش ضلعی در یک انتهای آن تعبیه شده است که آچار آلن در حفره قرار می گیرد.

 

پیچ آلن استوانه

پیچ آلن استوانه ای همان پیچ آلن با سر می باشند که نوک رزوه آن می تواند ماشینی یا معمولی باشد این پیچ ها جزو پیچ های رایج صنعت هستند زیرا مقاومت بالایی در سازه ایجاد می کنند. پیچ های آلن استوانه ای دارای یک سر استوانه ای شکل و یک حفره یا سوراخ می باشد که با استاندارد های DIN912 و ISO4762 طراحی می شوند.

 

پیچ آلن استوانه

 

ازپیچ آلن استوانه ای هم در مصارف خانگی و هم سازه های ساختمانی می توان استفاده کرد در این صورت برای استحکام و مقاومت بیشتر سازه مهندسان از مهره نیز بهره می گیرند. در سازه هایی که گل پیچ و سطح سازه مورد نظر باید در یک راستا باشند یا به اصطلاح هم سطح باشند مهندسان این صنعت معمولا از پیچ های آلن استوانه ای کمک می گیرند.

 

پیچ آلن مغزی سر مخروطی

پیچ آلن مغزی نوک تیز همانطور که از نام آن پیداست دارای انتهای تیز می باشد و به صورت یک استوانه ی رزوه شده است که فاقد گل پیچ می باشد. این نوع از پیچ آلن طبق استاندارد های DIN 914 – ISO 4027 تولید می شوند.

 

پسچ آلن مغذی سر مخروطی

 

پیچ های آلن کله قارچی (Hexagon Socket Button Head Screws)

این نوع از پیچ های آلن معمولا از جنس استیل و فولاد سخت هستند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار میگیرد و گل آنها حالتی شبیه به قارچ دارد ، سر این نوع پیچ ها پهن تر هستند و از آنها برای نگه داشتن سازه های نازک مانند صفحات فلزی ، ورق های فلزی و استفاده می شود.

 

پیچ آلن کله قارچی

 

پیچ های سر دکمه ای یا سر قارچی می توانند به جای پیچ های دو سو و چهار سو به کار روند.این پیچ ها با استاندارد ISO 7380 تولید و عرضه میشود.

 

پیچ های آلن خشکه کلاس ۸/۸

یکی از انواع بسیار رایج پیچ های آلن ، پیچ های آلن خشکه هستند که به دلیل مقاومت واستحکام بالای آنها در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، به طوری که هر میلی متر مربع از سطح مقطع آن می تواند باری معادل ۸۰۰ نیوتون را تحمل کند.

 

معمولا پیچ های آلن با استاندارد Din 912 به صورت نیم دنده تولید می شوند. پیچ های آلن خشکه در ابعاد و قطر های ۱.۴ الی ۱۰۰ میلی متر تولید می شوند.

 

پیچ آلن داکرومات

امروزه یکی از بهترین نوع آبکاری و پوششکاری ، پوشش داکرومات می باشد که به رنگ نقره ای مات هستند که مقاومت و استحکام پیچ را در برابر رطوبت و خوردگی به طورچشمگیری افزایش می دهند و نسبت به آبکاری گالوانیزه سرد نیازمند هزینه بیشتری می باشند اما به هر حال از نظر مقاومت در برابر خوردگی نمی تواند جایگزین پیچ های استنلس استیل شود .

 

کاربرد پیچ های آلن

با مطالب و موضوعاتی که در بالا شرح داده شد قطعا به این نتیجه رسیده اید که حیطه استفاده از پیچ های آلن بسیار گسترده است اما این نوع پیچ ها معمولا در صنایع خودرو سازی، نیروگاه ها ، راه سازی، اتصالات لوله ها و شیر آلات ، سازه های فلزی ، صنعت ساختمانی و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید آمپول اوزمپیک

آجر نسوز

مرکز فروش نردبان مخابراتی

پراپ فرم

دمپایی عمده

خرید صندل عمده

کامل ترین مرجع پی ال سی

استابلایزر سروو موتوری

فرکانس متر

چسباندن زيرنويس

تعمیر گیربکس کیا

دانلود آهنگ جدید

تبلیغات در بله

یوتوفارکس

تعمیر تخصصی گیربکس اتوماتیک

خرید رپورتاژ ارزان

مکانیک سیار

خرید رپورتاژ آگهی